Skip to content

120 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block540
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
9%
Improvement Value:$190,100
91%
Total Assessment$208,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,944+2.0%
2024$7,788+163.0%
2023$2,961-1.7%
2022$3,013+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$221,000

To:

Sq Ft1,870DeedBook 20200, Page 65670

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 20150, Page 81473Recorded10/26/2015

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 12232, Page 9482

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6272, Page 470

Property Sale

Sale
$73,800
DeedBook 6118, Page 250

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5557, Page 874

Property Sale

Sale
$55,000

Property Sale

Sale
$55,000

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5133, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1902