Skip to content

288-290 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Date
Dec 9, 1985

Property Information

Block555
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,134
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
19%
Improvement Value:$178,200
81%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,393+2.0%
2024$8,228-0.2%
2023$8,241-1.7%
2022$8,387+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897