Skip to content

284 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block555
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,646
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
20%
Improvement Value:$145,700
80%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+2.0%
2024$6,830-0.2%
2023$6,841-1.7%
2022$6,962+54.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,646DeedBook 20230, Page 27488

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 20190, Page 58624Recorded6/27/2019

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12164, Page 9821

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5062, Page 492

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4731, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1912