Skip to content

278-280 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 19, 2003

Property Information

Block556
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,850
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,800
18%
Improvement Value:$190,600
82%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,838+2.0%
2024$8,664-0.2%
2023$8,678-1.7%
2022$8,831+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft5,850DeedBook 5972, Page 653

Property Sale

Sale
$255,300
DeedBook 5899, Page 474

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5223, Page 828

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5155, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1915