Skip to content

272-274 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Nov 19, 1985

Property Information

Block556
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2.5SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,898
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,800
18%
Improvement Value:$177,800
82%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,237+2.0%
2024$8,075-0.2%
2023$8,088-1.7%
2022$8,231+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft3,898DeedBook 4902, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1910