Skip to content

157- Market St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$11,250,000
Last Sale Date
Jan 28, 1999

Property Information

Block55
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class10
DescriptionWILBUR ALLEY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,800
96%
Improvement Value:$4,700
4%
Total Assessment$117,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,469+2.0%
2024$4,380-0.2%
2023$4,387-1.7%
2022$4,465+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$11,250,000

To:

DeedBook 5590, Page 292