Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
19 Elm St
Newark, NJ 07105
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2014
Property Information
Block872
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$110,200
95%
Improvement Value:$5,800
5%
Total Assessment$116,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,411 | +2.0% |
| 2024 | $4,324 | -0.2% |
| 2023 | $4,331 | -1.7% |
| 2022 | $4,408 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.