Skip to content

34 Van Wagenen St

Newark, NJ 07104

Built 1877

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 28, 2005

Property Information

Block561
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,300
32%
Improvement Value:$71,900
68%
Total Assessment$106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,039+2.0%
2024$3,959-0.2%
2023$3,966-1.7%
2022$4,036+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 6280, Page 790

Property Sale

Sale
$135,950
DeedBook 6043, Page 363

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5952, Page 617

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5656, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1877