Skip to content

65- Passaic St

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Date
Oct 26, 1992

Property Information

Block567
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,500
22%
Improvement Value:$36,900
78%
Total Assessment$47,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,803+2.0%
2024$1,767-0.2%
2023$1,770-1.7%
2022$1,801+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900