Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
166-174 Market St
Newark, NJ 07102
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 4, 1999
Property Information
Block57.03
Lot77
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50
Building Details
Building Class10
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$474,000
31%
Improvement Value:$1,054,600
69%
Total Assessment$1,528,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $58,133 | +2.0% |
| 2024 | $56,986 | -0.2% |
| 2023 | $57,078 | -12.4% |
| 2022 | $65,159 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.