Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
799-805 Mayor Gibson
Newark, NJ 07102
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 4, 1999
Property Information
Block57.03
Lot86
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$1,360,000
86%
Improvement Value:$228,300
14%
Total Assessment$1,588,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $60,403 | +2.0% |
| 2024 | $59,212 | -0.2% |
| 2023 | $59,307 | -4.2% |
| 2022 | $61,887 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.