Skip to content

831 Mayor Gibson

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Jan 14, 2016

Property Information

Block57.04
Lot109
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
77%
Improvement Value:$139,100
23%
Total Assessment$605,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,012+2.0%
2024$22,558-0.2%
2023$22,594-5.6%
2022$23,929+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

DeedBook 20160, Page 13406