Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
851 Mayor Gibson
Newark, NJ 07102
Last Sale Date
Jan 5, 1979
Property Information
Block57.04
Lot121
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50
Building Details
Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$328,300
56%
Improvement Value:$255,000
44%
Total Assessment$583,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $22,183 | +2.0% |
| 2024 | $21,745 | -0.2% |
| 2023 | $21,780 | -8.8% |
| 2022 | $23,875 | +27.0% |
Property History
No events match the selected filters.