Skip to content

26-28 Mt Pleasant Ave

Newark, NJ 07104

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block571
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,472
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,500
8%
Improvement Value:$221,500
92%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,127+2.0%
2024$8,947-0.2%
2023$8,962-1.7%
2022$9,120+1.0%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12019, Page 6085

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6270, Page 550

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5048, Page 626