Skip to content

119-123 2nd Ave

Newark, NJ 07104

Built 1899

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Jul 31, 1987

Property Information

Block580.01
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,362
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,700
29%
Improvement Value:$186,500
71%
Total Assessment$262,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,971+2.0%
2024$9,775-0.2%
2023$9,791-1.7%
2022$9,964+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000

To:

Sq Ft3,362DeedBook 4987, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1899