Skip to content

154 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 10, 2004

Property Information

Block720
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,350
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,800
15%
Improvement Value:$172,000
85%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,674+2.0%
2024$7,523-0.2%
2023$7,535-1.7%
2022$7,668+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft3,350DeedBook 6138, Page 927

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 4844, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1907