Skip to content

125-127 2nd Ave

Newark, NJ 07107

Built 1919
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block580.01
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,530
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
29%
Improvement Value:$174,400
71%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,344+2.0%
2024$9,160-0.2%
2023$9,174-1.7%
2022$9,337+1.0%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-001147-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft3,530DeedBook 20230, Page 53266

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4692, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1919