Skip to content

446 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1909

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 6, 2018

Property Information

Block589
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,160
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
13%
Improvement Value:$224,200
87%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,800+2.0%
2024$9,607-0.2%
2023$9,623-1.7%
2022$9,793+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft4,160DeedBook 20180, Page 80531

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 5207, Page 642

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 4575, Page 907

Property Built

Built

Year Built: 1909