Skip to content

462-464 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 1994

Property Information

Block589
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,777
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
20%
Improvement Value:$125,300
80%
Total Assessment$156,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,956+2.0%
2024$5,838-0.2%
2023$5,847-1.7%
2022$5,951+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946