Skip to content

423 Bloomfield AveNewark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block593
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
22%
Improvement Value:$181,700
78%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,861+2.0%
2024$8,686+27.1%
2023$6,833-12.8%
2022$7,836+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 20201, Page 27976

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6396, Page 618

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5851, Page 168

Property Sale

Sale
$80,000

Property Sale

Sale
$80,000

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5048, Page 946