Skip to content

413-415 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 23, 2017

Property Information

Block593
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
38%
Improvement Value:$82,800
62%
Total Assessment$134,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,100+2.0%
2024$4,999-0.2%
2023$5,007-1.7%
2022$5,096+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 20170, Page 22902

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 4515, Page 323