Skip to content

552 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block594
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,393
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
20%
Improvement Value:$129,500
80%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,161+2.0%
2024$6,039-0.2%
2023$6,049-1.7%
2022$6,156+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 4952, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1925