Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
396-402 Bloomfield Ave
Newark, NJ 07107
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2016
Property Information
Block595
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14
Building Details
Building Class10
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$148,500
16%
Improvement Value:$787,100
84%
Total Assessment$935,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $35,581 | +2.0% |
| 2024 | $34,879 | +51.3% |
| 2023 | $23,050 | -13.3% |
| 2022 | $26,600 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.