Skip to content

616 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2007

Property Information

Block600
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,682
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
22%
Improvement Value:$171,200
78%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,317+2.0%
2024$8,153-0.2%
2023$8,166-1.7%
2022$8,311+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5044, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1920