Skip to content

593 4th St

Newark, NJ 07107

Built 1906

Last Sale Price
$120,058
Last Sale Date
Mar 22, 2010

Property Information

Block600
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,129
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
34%
Improvement Value:$92,600
66%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,328+2.0%
2024$5,223-0.2%
2023$5,231-1.7%
2022$5,324+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,058

To:

Sq Ft3,129DeedBook 12248, Page 7086

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 12039, Page 8392

Property Sale

Sale
$221,300
DeedBook 6244, Page 550

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5090, Page 709

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4543, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1906