Skip to content

357-359 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block608
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,344
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
29%
Improvement Value:$173,200
71%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,226+2.0%
2024$9,044-0.2%
2023$9,059-1.7%
2022$9,219+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5507, Page 224

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4939, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1927