Skip to content

369-371 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1917

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 26, 2009

Property Information

Block608
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,237
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
26%
Improvement Value:$198,500
74%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,203+4.6%
2024$9,752-0.2%
2023$9,768-1.8%
2022$9,945+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft3,237DeedBook 12189, Page 4549

Property Built

Built

Year Built: 1917