Skip to content

114-116 Market St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1,410,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block60
Lot33.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$504,100
68%
Improvement Value:$240,900
32%
Total Assessment$745,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,332+2.0%
2024$27,774-0.2%
2023$27,818-22.6%
2022$35,933+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,410,000

To:

DeedBook 20240, Page 69587

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

DeedBook 12511, Page 1476Recorded8/20/2014