Skip to content

75 Market St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 9, 2016

Property Information

Block72
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description6SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$611,100
82%
Improvement Value:$134,700
18%
Total Assessment$745,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,363+2.0%
2024$27,803-0.2%
2023$27,848-1.7%
2022$28,340+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,858,331
DeedBook 12207, Page 4496

Property Sale

Sale
$3,990,000
DeedBook 6240, Page 1