Skip to content

363-377 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1988

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block610
Lot53
QualifierC1302
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,279
Acreage1.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
20%
Improvement Value:$156,400
80%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,469+2.0%
2024$7,322+67.5%
2023$4,373-1.7%
2022$4,450+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500

To:

Sq Ft1,279DeedBook 20210, Page 23201

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 12272, Page 9241

Property Built

Built

Year Built: 1988