Skip to content

363-377 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1988

Last Sale Price
$535,023
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block610
Lot53
QualifierC1801
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class33
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,458
Acreage1.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
22%
Improvement Value:$138,500
78%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,788+2.0%
2024$6,654-0.2%
2023$6,665-1.7%
2022$6,783+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,023

To:

Sq Ft2,458DeedBook 20230, Page 32723

Property Sale

Sale
$78,750
DeedBook 12347, Page 7258

Property Built

Built

Year Built: 1988