Skip to content

104-108 Wakeman Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Apr 1, 1982

Property Information

Block612
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$520,000
49%
Improvement Value:$550,000
51%
Total Assessment$1,070,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,692+2.0%
2024$39,890-0.2%
2023$39,954-8.6%
2022$43,700+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

DeedBook 4746, Page 801