Skip to content

402-404 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block613
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
37%
Improvement Value:$184,300
63%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,192+2.0%
2024$10,972-0.2%
2023$10,989-11.5%
2022$12,418+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 5280, Page 874