Skip to content

390-396 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 14, 2024

Property Information

Block613
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
45%
Improvement Value:$268,900
55%
Total Assessment$488,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,593+2.0%
2024$18,226-0.2%
2023$18,256-10.4%
2022$20,379+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 20240, Page 9986

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 88136Recorded10/4/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 5341, Page 55