Skip to content

16 Hinsdale Pl

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block617.01
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,900
15%
Improvement Value:$145,800
85%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,530+2.0%
2024$6,401+49.2%
2023$4,290-1.7%
2022$4,366+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,326DeedBook 20220, Page 39244

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5394, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1907