Skip to content

573 N 7th St

Newark, NJ 07104

Built 1903

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block596
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
19%
Improvement Value:$203,200
81%
Total Assessment$250,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,534+2.0%
2024$9,346-0.2%
2023$9,361+64.8%
2022$5,681+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$349,900

To:

Sq Ft1,324DeedBook 20201, Page 24661

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 20160, Page 12317Recorded2/9/2016

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6111, Page 164

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5261, Page 742

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5136, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1903