Skip to content

501-509 Broadway

Newark, NJ 07104

Last Sale Date
Jul 12, 2001

Property Information

Block619
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,600
35%
Improvement Value:$501,100
65%
Total Assessment$771,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,348+2.0%
2024$28,769-0.2%
2023$28,815-11.8%
2022$32,684+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5813, Page 410

Property Sale

Sale
$46,640
DeedBook 5254, Page 722

Property Sale

Sale
$46,640

Property Sale

Sale
$46,640
DeedBook 4485, Page 361