Skip to content

22 Oraton St

Newark, NJ 07104

Built 2012

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 24, 2021

Property Information

Block619
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
9%
Improvement Value:$215,300
91%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,044+2.0%
2024$8,865-0.2%
2023$8,879-1.7%
2022$9,036+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft4,168DeedBook 20211, Page 43681

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,488DeedBook 12472, Page 2419Recorded12/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 2012