Skip to content

504-506 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 16, 2014

Property Information

Block620
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
91%
Improvement Value:$7,600
9%
Total Assessment$84,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,217+2.0%
2024$3,154-0.2%
2023$3,159-1.7%
2022$3,215+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 12529, Page 1676

Property Sale

Sale
$64,629
DeedBook 54567, Page 764