Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
514-516 Broadway
Newark, NJ 07104
Last Sale Date
Dec 11, 1986
Property Information
Block620
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16
Building Details
Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$77,000
32%
Improvement Value:$163,600
68%
Total Assessment$240,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,150 | +2.0% |
| 2024 | $8,970 | -0.2% |
| 2023 | $8,984 | -12.3% |
| 2022 | $10,241 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.