Skip to content

417-427 Mt Prospect AveNewark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block626
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
Description6SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,720,000
43%
Improvement Value:$2,280,000
57%
Total Assessment$4,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$152,120+2.0%
2024$149,120-7.1%
2023$160,562-1.7%
2022$163,400+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,400,000
DeedBook 12419, Page 188