Skip to content

446-448 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Date
Aug 26, 1976

Property Information

Block631
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2.5SF-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
19%
Improvement Value:$282,300
81%
Total Assessment$349,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,053+2.1%
2024$12,791-0.2%
2023$12,812-1.8%
2022$13,042+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1902