Skip to content

436-438 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$26,500
Last Sale Date
Mar 3, 1987

Property Information

Block631
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SB-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,206
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
32%
Improvement Value:$144,900
68%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,078+2.0%
2024$7,918-0.2%
2023$7,931-1.7%
2022$8,071+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$26,500

To:

Sq Ft2,206DeedBook 4961, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1927