Skip to content

505-507 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1949
Other Exempt

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 27, 2022

Property Information

Block633
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
13%
Improvement Value:$381,800
87%
Total Assessment$439,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,348-0.2%
2023$7,360-1.7%
2022$7,490+1.0%
2021$7,413+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,232DeedBook 20230, Page 544

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,232DeedBook 20190, Page 33180Recorded4/11/2019

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5279, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1949