Skip to content

513-517 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1931

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 5, 2020

Property Information

Block633
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SB-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,639
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,800
24%
Improvement Value:$203,700
76%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,135+2.0%
2024$9,935-0.2%
2023$9,951-1.7%
2022$10,127+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5896, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1931