Skip to content

650 4th St

Newark, NJ 07107

Built 2007

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 18, 2007

Property Information

Block639
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,024
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
18%
Improvement Value:$211,200
82%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,838+2.0%
2024$9,644-0.2%
2023$9,660-1.7%
2022$9,831+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft4,024DeedBook 12089, Page 1009

Property Built

Built

Year Built: 2007