Skip to content

87-95 Halsey St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2016

Property Information

Block64
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class10
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage512
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,890,200
69%
Improvement Value:$858,300
31%
Total Assessment$2,748,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$104,525+2.0%
2024$102,464-0.2%
2023$102,629-6.9%
2022$110,200-6.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$2,863,000
DeedBook 12442, Page 6307

Property Sale

SaleMulti
$2,076,589
DeedBook 12035, Page 1010

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4741, Page 623