Skip to content

154 Washington St

Newark, NJ 07102

Built 1872

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Sep 18, 2000

Property Information

Block64
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,500
28%
Improvement Value:$81,300
72%
Total Assessment$112,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,290+2.0%
2024$4,205-0.2%
2023$4,212-1.7%
2022$4,286+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 5723, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1872