Skip to content

558-562 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 1, 1997

Property Information

Block653
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,800
93%
Improvement Value:$9,200
7%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,868+2.0%
2024$4,772-0.2%
2023$4,780-1.7%
2022$4,864+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 5486, Page 558

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4584, Page 182