Skip to content

271 N 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 15, 1988

Property Information

Block658
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
33%
Improvement Value:$91,600
67%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,199+2.0%
2024$5,096-5.8%
2023$5,411-1.7%
2022$5,506+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,556DeedBook 5020, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1907